Rekonstrukce domu v centru Chrudimi

Štěpánkova ulice

Cílem studie bylo vytvořit opět měšťanský dům, který bude splňovat požadavky na současné bydlení. V přízemí vytvořit velkorysý vstupní prostor a část prostoru vyhradit pro malou provozovnu. V patře reprezentativní bydlení pro majitele a ve třetím nadzemním podlaží prostory zázemí pro návštěvy včetně relaxační zóny. Nové využití domu respektuje původní dispoziční členění a zachovává jeho prostorové kvality – vnitřní atrium, lodžie a zahradu. Parter domu ukazuje krásné klenby a patrům vévodí velkorysé atrium oživené galerií. Je kladen důraz na materiály a barevnost. Podkroví objektu je nevyužívané a bude klasickou půdou.

Vstup do objektu z ulice Štěpánkova je umožněn z podloubí přes tři kamenné portály se vstupními dveřmi. Střední vstupní portál nás vede do otevřeného prostoru – klenutého mázhauzu tvořící hlavní vstup do soukromé části domu. Součástí otevřeného mázhauzu je box ukrývající skladové zázemí pro kola, jehož součástí je dále skříň pro svršky obyvatel a návštěv. Pro vstup do skladového boxu lze využít vlastní přístup z veřejného podloubí. Třetí vstupní portál vede do klenutých prostor, které budou v budoucnu sloužit například pro soukromou galerii či malou provozovnu. Tento prostor, jehož součástí je gotická klenutá síň, má své hygienické zázemí a rovněž je původními dveřmi propojen s prostorem mázhauzu. Na mázhauz, v zadní části, navazuje dlouhá chodba spojující dům se zahradou končící přístavkem, ve kterém byly umístěny toalety. Tuto vertikální „hygienickou přístavbu“ využíváme nově pro umístění výtahu. S ohledem na technický stav přístavku a statické narušení jihovýchodního nároží bude stávající přístavba stržena a vytvořena objemově obdobná konstrukce, která vyřeší ukrytí výtahu, a zároveň pomůže se statickým zajištěním domu.  Z přízemí mazhauzu je rovněž vstup do rozsáhlých gotických sklepů nacházející se pod objektem. Jeden ze sklepů je navržen pro možnost využití jako vinný sklep. Ostatní části jsou servisní a technické. 

Naproti hlavním vstupním dveřím, v obnoveném prostorově sceleném klenutém mázhauzu, se nachází schodiště vedoucí do samotného srdce domu. Srdce tvoří vnitřní kryté atrium s ochozem a velkým světlíkem přivádějící světlo až z hřebene střechy. Tento nádherný světlý otevřený prostor bude využíván jako obrazová galerie, ze které vstupujeme do jednotlivých soukromých prostor domů. Návrh počítá s novým zasklením světlíků a jeho nasvětlením skrytými světly. Nad vstupními schody z mázhauzu, do obnoveného výklenku, navrhujeme umístit vitráž, která bude zářit v atriu, a zároveň nasvítí prostory zázemí bytu. 

První patro je koncipováno jako byt pro majitele domu. Prosklený vstup do bytu je umístěn pod schodištěm vedoucím do druhého patra. Byt je rozdělen na čtyři hlavní prostory, které jsou navzájem propojeny a sjednoceny nově vloženým „jádrem“. Jádro ukrývá hygienické a provozní zázemí bytu. Hlavní obytný prostor, situován v jižní části bytu, přiléhá k lodžii s výhledem na střechy Divadla Karla Pippicha. Do obytného prostoru se vstupuje velkorysou skleněnou stěnou z chodby propojující vnitřní atrium, lodžii a výtah. Kromě prosklené vstupní stěny prostoru dominují nově vytvořené dveře na lodžii a plynový krb v rohu místnosti.

Velký otvor ve stěně, naproti vstupu, propojuje tuto klidovou část s kuchyní, jejíž součástí je jídelna. Chodba vedoucí za jídelnou, podél nově vestavěného jádra, nás vede do klidné soukromé části bytu. Chodba ústí do pracovny, ze které je vstup do ložnice s vestavěnou šatnou a vlastním hygienickým zázemím. Samostatná koupelna je atypicky řešena v oblých tvarech, stejně tak, jako je řešené celé jádro obíhající byt.

Prostory ve druhém patře jsou samostatně přístupné přes ochoz v atriu. Nacházejí se zde dvě samostatné bytové jednotky o velikosti 1+kk s vlastními koupelnami pro hosty. Prostory pro odpočinek, orientované na jih, opět využívají návaznost na zahradu a lodžii. Nachází se zde sauna, solárium, běžecký pás či samostatná místnost, kterou je možné využít například jako kosmetický nebo kadeřnický salon. 

Rozlehlé podkroví objektu zůstává nevyužité a zůstává otevřenou půdou.

Klient

  • soukromá osoba

Stupeň

  • 2021 – studie
  • 2022 – DSP