RD Starý Mateřov

Novostavba rodinného domu

Lokalita

Starý Mateřov se nachází v obci nedaleko Pardubic v obci Starý Mateřov. Parcela leží v blízkosti jádra obce s původní zástavbou v místě původně využívaném pro zemědělskou výrobu.

Vlastní pozemek pro zástavbu je rovinatý a nachází se mírně pod úrovní přiléhající komunikace, která se nachází na východní straně pozemku. Ze severní strany sousedí s pozemkem na němž je postavena novostavba rodinného domu –  bungalov. Z jižní strany sousedí se zahradami domů starší zástavby. Západní hranicí je větší zahrada.

Zadání

Představou investora o novém bydlení byla přízemní dřevostavba z CLT panelů o výměře cca 140 m2 se standardním uspořádáním prostoru (obytná místnost s kuchyní, ložnice, 2 pokoje, zázemí). Dalším požadavkem bylo využití zahrady spojené s terasou.

Architektonické řešení

Dům jsem osadili podél severní hrany parcely, abychom v maximální míře využili jižní část rozlehlého pozemku pro zahradu, která může sloužit jak pro relaxaci, tak i užitkově. Dům je navržen jako přízemní „krabička“ s dřevěnou fasádou, do které se zařezává terasa otevírající se do zahrady. Střecha je porostlá zelení a vystupuje z ní výrazný trojúhelníkový světlík, který prosvětluje obytný prostor. Světlík mění  proporci obytné části a zároveň prosvětluje koupelnu uprostřed dispozice, která by jinak byla bez přirozeného osvětlení. Dispoziční řešení člení dům na tři funkční celky, které vytváří logické zónování domu od východu k západu, od rušné části ke klidové.

Východní zóna je vstupním, technickým, skladovým zázemím a prádelnou s hygienickým zařízením. Do zádveří se vstupuje přes velký přístřešek pro auta. Přístřeškem prostupuje strom, který vytváří příjemné zákoutí parkovací ploše. Východní trakt vytváří hranici mezi veřejným a soukromým prostorem domu a zároveň je bariérou proti hluku z přilehlé ulice.

Střední zóna je hlavním pobytovým prostorem, který ústí na krytou terasu. Do středního traktu v severní části zabíhá hygienické zázemí (koupelna a WC). Díky tomu se vytváří záliv pro komfortní kuchyň se spíží a vestavěnou skříní se spotřebiči. Jižní část obytného prostoru má dvě části jídelnu a obývací prostor se sedačkou, který je převýšen světlíkem pouštícím východní slunce do interiéru.

Západní trakt je oddělen chodbou, která je využita jako šatna. Z chodby je přístupné hygienické zázemí a skrz šatní stěnu jsou přístupné pokoje a ložnice s okny na západ.

Konstrukční řešení

Konstrukční systém domu je navržen z CLT panelů, u kterých bude ve velké míře využita jejich pohledová varianta. Stropy předpokládáme rovněž z CLT panelů, které budou tvořit konstrukci trojúhelníkového světlíku. Přístřešek pro auta je z žárově zinkované ocelové konstrukce se skleněnou střechou. Střecha domu je plochá s extenzivní zelení. Plášť domu je obložen svislými prkny tvořícími vrchní vrstvu provětrávané fasády.

Klient

  • soukromá osoba

Stupeň

  • 2018 – studie