RD – Jungmannova

Pardubice

Dům je nedílnou součástí řadové zástavby v ulici a dotváří její městský charakter. Proto jsme se rozhodli respektovat jeho původní architekturu, kterou vnímáme jako hodnotnou a pro okolí obohacující. Obnovením uliční fasády vracíme domu jeho bývalou honosnost a „zašlou slávu“. Razantnější úpravou prochází dvorní fasáda, která je utilitární a členěním reaguje na novou dispozici podlaží.

Nově navrženým výrazným prvkem je nástavba, kterou tvoří jednoduchý hranol opatřený dekorativním kovovým pláštěm. Kovový plášť nástavby doplňuje původní dům o novodobou „korunu“, která je v uliční fasádě v místech prosklení otvíravá a tvoří okenice. Tento dekorativní architektonický detail je jemným doplňkem k obnovené výrazně členěné fasádě a stává se tak pojítkem mezi starým a novým.

Návrh prezentuje varianty využití stávajícího objektu včetně půdorysného rozšíření dvorní přístavby zarovnávající půdorys na šíři domu v celém 1.NP. Velikost přístavby v 2.NP je měněna dle dispozičního řešení.

Zrušení sedlového zastřešení a její nahrazení novou nástavbou nám umožňuje využít plochu celého půdorysu stávajícího objektu. Zároveň můžeme konstatovat, že stávající podkroví by bylo možné využít i bez nové nástavby.

U sklepení objektu předpokládáme, že bude využito pro technické a skladovací zázemí domu.

Velkou devizou domu je jeho lokalita a zahrada. Jedná se o atraktivní čtvrť v docházkové vzdálenosti centra města a Pardubického hlavního nádraží s vlastní zahradou. Vnitřní dvůr je situován do příjemného vnitrobloku se vzrostlou zelení a dětským hřištěm. Velikost zahrady umožňuje její aktivní využití a případnou stavbu malé pergoly se zázemím.

Klient

  • soukromá osoba

Stupeň

  • 2019 – studie