RD – Dolní Ředice

rodinný dům

Zadání

Zadáním investora byl návrh stavebně jednoduchého jednopodlažního rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu. Důraz byl kladen na komfortní obytný prostor s velkou kuchyní a obývacím pokojem propojeným se zahradou a terasou. Součástí by měl být venkovní bazén, dostatečné místo pro parkování a párty domek v zadní části zahrady. 

Architektonické řešení

Tvar domu je ovlivněn úzkým obdélníkovým tvarem parcely a odstupovými vzdálenostmi.  Jednoduchý pravoúhlý dům jsme umístili při severozápadním rohu parcely pro možnost využití co největšího prostoru jihozápadní zahrady. Kompaktní jednolitou hmotu domu jsme narušili třemi výraznými zářezy, které ji oživují a vytváří příjemné pobytové prostory a krytý vstup. 

Prosvětlující zářezy navazují na střední chodbu, která prochází celým domem a opticky spojuje dům od vstupní části až po zahradu. Chodba je osvětlena úzkým světlíkem podél střední nosné stěny. 

Vstup do domu je řešen krytým závětřím se čtvercovým otvorem vytvářející „rám obrazu“ směřujícím do volné přírody.

Vstupní hala s šatnou je komfortně prosvětlena jedním ze zářezů, který je zároveň severní soukromou terasou přilehlých pokojů pro příjemné posezení ve stínu v horkých dnech. 

Jižní trakt domu je vyhrazen pro dva dětské pokoje a ložnici rodičů. Ložnice je od dětských pokojů oddělena vlastní šatnou a koupelnou osvětlenou střešním světlíkem. 

Severní trakt domu je naopak využit pro servisní prostory, jako je koupelna, samostatné WC a prádelna/sklad/technická místnost.

Společenská – pobytová zóna je umístěna na konci domu, pro možnost využití přímého napojení na velkou zahradu s případným malým párty domkem ve východní části parcely. Společenská  zóna se skládá z obytného prostoru s komfortní kuchyní a opticky odděleného prostoru pracovny navazující na venkovní terasu, která je zaříznuta do hmoty domu. Otevřením posuvných oken lze z jednotlivých částí vytvořit jeden otevřený prostor. Obytnému prostoru dominuje krb s dřevěnou stěnou, které jsou umístěny uprostřed místnosti a pomyslně oddělují obývací pokoj od kuchyně. 

Nezastřešený prostor terasy volně přechází ve zpevněnou plochu bazénové části. 

Součástí domu je i garáž pro jedno auto a potřebnou technologii, která je přístupná ze zádveří domu. Další místa pro parkování jsou umístěna vedle domu, pod přístřeškem, na který navazuje menší sklad sportovních potřeb či zahradního vybavení. Skladové zázemí tvoří součást budoucího oplocení.

Dům je obalen do světlé gletované omítky kontraktující s dřevěnými výřezy teras a vstupního závětří. Okna a dveře jsou navržena jako dřevěná, ve světlém odstínu.

Klient

  • soukromá osoba

Stupeň

  • 2020 – studie
  • 2021 – realizace